Skip to main content

Всички имаме определено време на тази земя и е интересно, 

защо често отлагаме неща, които желаем да случим.

Живеем в свят на неограничени възможности, 

а сами ограничаваме себе си.

Даваме си сметка, че много от нещата, за които мечтаем, 

могат да станат реалност, но пак  отлагаме. 

Понякога си мисля, че хората нарочно отлагат защото не са готови да понесат това, да са щастливи.

Хората сме социални същества, живеем в общности и спазваме стандарти, които ни създават усещане за сигурност. Много важен е факта, че самооценката си,  ние формираме на база на обратната връзка от другите. Комуникацията с общността с която се асоциираме, повишава или намаля нашето самочувствие, а самочувствието от своя страна е нашето усещане за себе си и от това зависи, как ние ще се презентираме пред другите.

Знаем, че личността се формира на база – личностна предиспозиция, генетична предопределеност и среда, но – какво е щастието и къде да го намерим ?

Щастието е субективно емоционално състояние на задоволство, предпоставен хоризонт на очакване към който човек се стреми и достигайки го, изпитва удовлетворение.

Следователно да бъде човек щастлив е нужно да осъзнава- какво ще го направи щастлив.

Следващото важно условие е да осъзнава, че сам трябва да вземе участие в случването на своето щастие. Очакването някой друг да ни направи щастливи, често води до фрустрация, защото има много голяма вероятност очакванията да не съвпаднат с реалността.

 

Личната отговорност ли е щастието?

 

  Всички носим, тази отговорност и всички ние решаваме, дали правим това, което желаем. Въпрос на личния избор е дали ние се презентираме, като  щастливи и успешни хора. Това, което може истински да ни попречи е да имаме претенции към другите и да очакваме нещо да се случи, за да сме щастливи.

Оценките към другите и очакванията към другите, ни фрустрират.

Щастието се крие в това да искаш и да действаш, защото най- нещастните са тези които не знаят какво искат и тези които очакват другите да ги направят щастливи.

   Нещастието идва от това, че хората не живеят в настоящето.

Най-големите страдания, които си докарват хората са от там, че те не са тук и сега.

Човек си нагнетява тревожност, когато си спомня минали събития които са предизвикали у него неприятни емоции и чувства, а предъвквайки ги съответно тревожността и обидата още повече се увеличават, съответно и това се отразява на психичното и физическото здраве. 

Нормално е да изпиташ всяка една емоция, но е твой избор дали ще я задържиш  в себе си или ще я пуснеш от теб.

По същия начин реейки се в мечти, има опасност да забравим да се наслаждаваме на настоящия си живот.

Прекрасно е да предпоставяме нови хоризонти, но нека не забравяме, че живота ни е тук и сега.

В кризисен момент нямаме време да страдаме, тогава имаме единствено време за реакция, реакциите са борба или бягство в зависимост от ресурса.

Защото, когато човек е в настоящето в него няма страдание.

 

Как да достигнем  до щастието?

 

Щастието е въпрос на избор всеки сам избира дали да бъде жертва или победител. Дали да бъде жертва на дадена ситуация или да извлече ползи за себе си, като изводи уроци и дори мотивация за мощно изстрелване на горе по пътя си!  Умствени упражнения по пътя на намиране на щастието, можете да намерите в АНИМА – мобилното приложение за трениране на ума.

Всичко, което искате го искайте от себе си – тук и сега.

Приятно слушане!