Skip to main content

Психологичната подкрепа e добра инвестиция

By Uncategorized No Comments

По последни данни 50% от загубите на бизнеса са от бърнаут. Всеки е чувал за професионалното прегаряне, но не всеки си дава сметка за сериозността на това състояние. Това състояние все още не е определено като медицинска  диагноза, a за бърнаут се говори от 80-те години, понятието е въведено от от американския психиатър Хърбърт Фройденбергер, като той описва състояние, което възниква поради висока форма на стрес и проблеми в междуличностното общуване. Определяно като: прегаряне, изпепеляване, емоционално и физическо изчерпване, състоянието възниква по няколко причини, като едната е стресът в работата, когато човек не е оценен и няма обратна връзка за резултатите от извършената от него работа, когато се чувства недооценен и има конфликти, проблеми в общуването в колектива, в атмосферата на работата, когато има неясни цели и задачи, несправедливи, неетични и некоректни отношения. Силният стрес на работното място засилва симптомите, води до неудовлетвореност и до изчерпване на възможностите. Човек се демотивира и разочарова поради това, че очакванията, които е имал, не съвпадат с това, което му се случва. Симптомите на това състояние са самообвинение, търсене на вина в себе си, в собствените възможности в такива моменти, човек започва да счита, че не може да се справи, променя се самооценката му, става пасивен, безучастен, апатичен, чувства умора, психическа неустойчивост, занижава се имунитета му и той често боледува и физически. Често се появяват  емоционално-поведенчески проблеми свързани с раздразнителеност, агресивеност, чувство за провал и безнадеждност, силна вина, загуба на емпатия често човек в такава ситуация не приема чуждото мнение и застава в защитна позиция към останалите.

 

unknown.gif

 

Стресът, всъщност е полезен, защото човек няма да живее качествено, ако в живота му няма стрес. Проблемите се появяват тогава, когато стреса надхвърли някакви граници, тогава той става вреден. Най-често това състояние се наблюдава в рискови професии и предимно в тези, в които се общува с хора  – в сферата на образованието, медицината, полицията, политиците, журналистите, но практически бърнаут може да се отключи в практикуването на всяка професия.

Истината е, че най-голямо поражение, бърнаут нанася на работодателите, но често те го подценяват. Съществува нормативна уредба, свързана с безопасността на условията на труд, в която е указано, че  работодателят е длъжен да създаде физически, психологически и организационни условия за работа,  това обаче не се изследва в България, социално-психологическите рискове на работното място са дори по-значими от физическите опасности.

Съществуват множество на брой изследвания, които доказват, че 50 на сто от изгубените работни дни се дължат на стрес. Това за работодателите за 2016 г. са около 80 млн. лв. загуби, като държавата е платила 446 млн. за болнични, като много често отсъствието от работа поради психологични причини продължава значително по-дълго. Това, обаче са само измеримите факти, които можем да проследим, колко са индиректните загуби от това, някой дава ли си сметка, че тези хора са с нарушено внимание, което води до допускане на много грешки, липса на фиксация в работата, по -малка продуктивност и загриженост за качество на продуктите, услугите,  взаимоотношенията, та дори и имиджа на предприятието. Това е състояние, което много често остава неразпознато, човек в състояние на бърнаут е като в омагьосан кръг от който много трудно може да  излезе без работа с психолог. Статистките показват, че около 30 на сто от напусналите посочват, че изпадат в такова състояние, което е характерно и при трудовите злополуки – около 30 на сто от тях са свързани със състояние на стрес и напрежение. Много важно е да се отбележи, че 40 на сто от тези хора са опитни, с добро самочувствие, но това прегаряне намалява вниманието им прецизността и отговорностите им.

За сега компаниите, които обръщат внимание на този особено голям проблем са само 6 процента у нас и то такива които са предимно тези с чуждестранно участие.

Не е тайна, че в момента в България съществува криза на пазара на труда за добри специалисти, проблем на пазара на труда е не само, че не могат да се намерят подходящи специалисти и трябва да се създават, но и ако напусне един качествен и талантлив човек, работодателя в крайна сметка търпи огромни загуби, за това е важно да се задържат качествените хора. А жертва на бърнаут, обикновено стават хора, които са добре мотивирани и ангажирани с организацията, но пък не получават адекватна обратна връзка и се разочароват.

Необходимите крачки към справяне с този проблем са стратегии, работещи и бързодействащи с които качествено да се справя персонала в стресови ситуации. Трябва да се обърне особено внимание на няколко стъпки и те са подредени в следния ред:

1.   Да се оценят факторите, които са в основата на високите нива на стрес. Обикновено това са фактори, свързани с сорганизацията на работа, с начина на оценяване, признаване на приноса, комуникацията вътре в организацията, междуличностните отношения, стила на управление на преките ръководители и мениджъри.

2.   Да се намерят стратегии за справяне за минимизиране на факторите.Чести разговори със служителите за техните очаквания, емоции. Информиране на служителите, тренинги на преките ръководители, за да разпознават тези симптоми и да управляват поведението на хората и да комуникират с правилен стил. Това е една тенденция, която измества фокуса от организацията като цяло върху отделния човек – т. нар. управление на преживяванията. Освен паричното  възнагражнение, служителят иска да се чувства значим, способен, да казва мнението си, да бъде част от екип.

3.   Обучение за всички, служители и работодатели в посока емоционална интелигентност.

 

 

Трябва да се има предвид, че бърнаут не е заболяване, а устойчиво състояние на ума и психиката, което се изразява най-вече в прекъсване на емоционалната и ценностна връзка между човека и неговата работа. Бърнаут се намира между здравето и болестта и ако се навлезе в последният стадий на неговото развитие, до психическото заболяване остава само една малка крачка. Ето защо, в края на миналия век Burnout е въведен като диагноза в Швеция, Холандия и други страни. Въвеждането на бърнаут в квалификацията на болестите в тези държави дава възможност на засегнатите да се възползват от финансовите механизми за обезщетение, консултиране, психотерапевтично лечение, рехабилитиране.

 

 

Често последният стадий на бърнаут може да се окаже закъсняла и безполезна дори и помощта на опитни лекари и терапевти.

Психичното здраве е хармония и баланс. В случая говорим за хармония и баланс между работа и личен живот, между възможности и амбиции, между лична пригодност и изисквания, между даване и получаване, между натоварване и възстановяване, между ентусиазъм и признание, между идеализъм и реализъм.

Трябва да ценим здравето на служителите си и да не го правим заложник на работохолизма, перфекционизма и стремежа към постижения. Работата сама по себе си не е товар, товарът идва от неправилните убеждения, тягостните чувства, мисли и настроения, от неправилните нагласи, очаквания и претенции към работата. Трябва да се научим да казваме „не“ на амбиции, искания и претенции, ограничаващи времето ни за личен живот. Трябва да осмислим приоритетите си, защото, ако работата ни завладее за сметка на здравето, бърнаут ще си направи с нас лоша шега – ще ни лиши от възможност да се насладим на постигнатото, от смисъл и желание за живот. Естествено, важни са и мерките на работодателите за превенция на стреса в работната среда. Но всеки от нас трябва сам да преразгледа подходите си за справяне с напрежението и стреса в работата и да  помисли за начина, по който възприема и реагира на дразнителите. Стресът не е това, което се е случило с нас, а това как ние сме възприели случилото се.

Psychological Support: The Key to Boosting Well-being and Productivity

By Uncategorized No Comments

According to recent data, 50% of business losses are from burnout. Everyone has heard of professional burnout, but not everyone realizes the seriousness of this condition. This condition has not yet been defined as a medical diagnosis, and burnout has been talked about since the 1980s, the term was introduced by American psychiatrist Herbert Freudenberger, as he described a condition that occurs due to a high form of stress and problems in interpersonal communication. Defined as emotional and physical exhaustion, the condition arises for several reasons, one of which is stress at work, when a person is not appreciated and there is no feedback on the results of the work they have done, when they feel underappreciated and there are conflicts, problems in communication in the team, in the atmosphere at work, when there are unclear goals and objectives, unfair, unethical and unfair relationships. 

High stress at work intensifies symptoms, leads to frustration and to exhaustion. People become demotivated and frustrated because the expectations they had do not match what is happening to them. The symptoms of this condition are self-blame, finding fault in oneself, in one’s own capabilities at such times, one begins to believe that one cannot cope, one’s self-esteem changes, one becomes passive, indifferent, apathetic, feels tired, mentally unstable, immunity lowers and often peoplebecome physically ill as well. Emotional-behavioural problems often appear, associated with irritability, aggressiveness, feelings of failure and hopelessness, strong guilt, loss of empathy, often a person in such a situation does not accept the opinion of others and takes a defensive position towards others.

Stress, in fact, is useful because a person will not live a quality life if there is no stress in life. Problems occur when stress exceeds some limits, then it becomes harmful. Most often this condition is observed in risky professions and mainly in those involving active communication with people – in the field of education, medicine, police, politics, journalism, sales but practically burnout can be unlocked in the practice of any profession.

The truth is that burnout inflicts the most damage on employers, but they often underestimate it. There is legislation relating to the safety of working conditions, which states that the employer is obliged to create physical, organisational and psychological conditions for work, however the latter is not explored in Bulgaria and the social-psychological risks in the workplace are even more significant than the physical hazards.

 

There are numerous studies that prove that about 50 percent of lost work days are due to stress. For employers, this equates to around £80 million in losses in 2016, with the state paying £446 million in sick pay, and very often absence from work for psychological reasons lasts significantly longer. However, these are only the measurable facts that we can track. And what aboutthe indirect losses – does anyone realize that these people have impaired attention, which leads to making mistakes, lack of focus at work, less productivity and concern for the quality of products, services, relationships, and those could negatively impact the image of the enterprise. This is a condition that often goes unrecognized, a person in a state of burnout is like in a vicious circle from which it is very difficult to get out without working with a psychologist. Statistics show that around 30 per cent of leavers indicate that they fall into such a state, which is also characteristic of work accidents – around 30 per cent of them are related to a state of stress and tension. It is very important to note that 40 per cent of these people are experienced, with good self-confidence, but this burnout reduces their attention to precision and distracts them from their responsibilities.

Currently the companies that pay attention to this particularly big problem are only 6 percent in Bulgaria and they are mostly international ones. It is no secret that there is the labour market in the country is challenging and if a qualified and talented person leaves, the employer ultimately suffers huge losses, so it is important to retain quality people. And the victims of burnout are usually employees, who are well motivated and committed to the organization, but do not get adequate feedback and become disillusioned.

 

The necessary steps to address this problem are strategies that are workable and fast-acting that can help staff cope with stressful situations. Several steps need to be given special attention and they are arranged in the following order:

1. Assess the factors that underlie high levels of stress. These are usually factors related to the organisation of work, the way in which contributions are valued, recognised, communication within the organisation, interpersonal relationships, the management style of line managers and supervisors.

2. Find coping strategies to minimize the factors. Frequentconversations with employees about their expectations, emotions. Informing employees, training direct supervisors to recognize these symptoms and manage people’s behavior and communicate with proper style. This is a trend that shifts the focus from the organization as a whole to the individual – so-called experience management. Apart from the monetary reward, the employee wants to feel important, capable, have a say, be part of a team.

3. Training for all, employees and employers in emotional intelligence.

 

It should be borne in mind that burnout is not a disease, but a persistent state of mind and psyche, which is mostly expressed in a disconnection between the person’s emotions and values intheir private and working environments. Burnout lies between health and illness, and if one enters the last stage of its development, only a small step remains to mental illness. Therefore, at the end of the last century burnout was introduced as a diagnosis in Sweden, the Netherlands and other countries. The introduction of burnout in the qualification of diseases in these countries enables those affected to benefit from financial mechanisms for compensation, counselling, psychotherapeutic treatment, rehabilitation. In some cases in the final stage of burnout the assistance of experienced physicians and therapistscan prove to be unhelpful. 

Mental health is about harmony and balance. In this case we are talking about harmony and balance between work and personal life, between opportunities and ambitions, between personal suitability and demands, giving and receiving, exertion and recovery, enthusiasm and recognition, idealism and realism.

We need to value the health of our employees and not hold them hostage to workaholism, perfectionism and the drive for achievement. Work itself is not a burden, the burden comes from wrong beliefs, distressing feelings, thoughts and moods, wrong attitudes, expectations and claims about work. We must learn to say no to ambitions, demands and claims that limit our personal time. We need to reflect on our priorities, because if work takes over at the expense of our health, burnout will play a bad joke on us – it will deprive us of the opportunity to enjoy our achievements, of meaning and desire for life. Naturally, employers’ measures to prevent stress in the work environment are also important. But each of us needs to review our own approaches to dealing with tension and stress at work and think about the way we perceive and respond to irritants. Stress is not what has happened to us, but how we have perceived what has happened.

 

 

Petya Stoycheva Kirivicki is a Clinical Psychologist and Master in Counselling Psychology, with practice in the town of. She has over 20 years of experience. In her practice, she uses psychotherapeutic techniques integrated in a method of work that unites a set of several specific techniques in a single, specialized approach to the person. He performs psychological consultations with the presentation of actual problems and the disclosure of possibilities for working on them, as well as psychodiagnostic assessment. Performs individual and family counseling, sports psychotherapy. Author and creator of “Anima”-the first of its kind, mobile application

уважително

Как да изкажеш себе си ясно и уважително?

By Блог No Comments

Активното слушане е основно комуникационно умение у дома, с приятели и познат, както и на работното ни място. Как да сме активни слушатели? Първата крачка се изразява в разбирането какво ни казва отсрещния – този, с когото комуникираме. Когато присъстваме в разговор, за да чуем, а не само да се изкажем, сме способни да бъдем искрено присъстващи и участващи в диалог. А както знаем, всеки проведен диалог, в който сме ТУК И СЕГА, би могъл да ни е полезен за в бъдеще – да изгради връзки, да ни научи на нещо ново и да ни упъти. В тази статия психолозите от Анима Център имаме за цел да обсъдим няколко методи, чрез които да активното слушане би могло да се превърне в рефлекс, а не трудност. 

уважително

 

Първо, поемането на отговорност е от особено значение. Често грешим като обвиняваме и създаваме динамика ”нападател-жертва”. Подобна динамика е нездравословна, защото създава напрежение между двете страни. Например, изречение като “Не оценяваш нищо, което правя!” не е активно слушане, а насочва проблема у отсрещния. Редакцията му има нужда от поемане на собствената отговорност, тъй като в един проблем винаги и двете страни имат с какво да допринесат. Например: “Чувствам се тъжен и потиснат, защото влагам старание, когато изпълнявам задълженията си. Имам нужда от подкрепа.” Забележете конфигурацията на изказването. Използваме ключови думи като “чувствам се”, “защото” и “имам нужда от”. По този начин ясно изказваме чувствата си, даваме аргумент за тях и споделяме нуждите си. Когато изкажем ясно гледната си точка, за разлика от поставянето на етикети (напр., неоценяващ), ние сме уважителни и откровени. А когато изкажем нуждите си, позволяваме диалогът да се развие градивно и леко.

 

Методът на поемането на отговорност предхожда втория метод – изслушване и обсъждане. Как ни отговаря отсрещния и защо? Запазете в съзнанието си реалността на реалността, че и неговата гледна точка има своята стойност. Перифразирайте думите му и попитайте дали правилно го разбирате: “Това, което разбирам е… Прав ли съм?” По този начин успешно бихте изгладили различията си и бихте стигнали до общо решение и разбиране. Не забравяйте предния метод – поемането на отговорност: 

 

  • Не успявам винаги да се изкажа ясно, коректно и разбрано.
  • Оказва се, че не съм разбрал правилно. Имал си предвид друго.
  • Имал съм различно виждане как да се свърши тази задача. Твоят поглед ме провокира да се замисля върху това, което изпускам.

 

Третият метод, който е от особено значение при активното слушане е инсайтът – самопознанието като инструмент за стабилност и рационалност. Когато човек познава себе си, той има възможност да възспира грешките, които са му били навик до момента. Например, забелязали ли сте дали отбягвате ситуацията и конфронтацията, когато се почувствате наранени, тъжни или дори ядосани? Видове избягване са не само насочването на “вината” у другия, но и избягването на очен контакт, пасивната агресия, отлагането и разсейването. Следователно, инсайтът е метод да задържим фокуса си върху ситуацията като забелязваме себе си на ред с останалите.

 

Активното слушане избягва заобикалянето на желанията, нуждите и искрените емоции на двете страни. Искрена може да е емоцията на ярост или гняв, но под нея се крият емоциите на незадоволените нужди. Ние от Анима Център предлагаме индивидуална и семейна терапия, които да помогнат да разберете по-добре емоциите си и да комуникирате градивно с останалите. Когато сме отворени да поемем отговорност и да участваме активно в диалог с отсрещния човек, сме способни да изградим спокойствие и удовлетвореност от живота си.

емоционална интелигентност

Какво е това емоционална интелигентност?

By Блог No Comments

Защо обидата разболява?
И какво е това – емоционална интелигентност?

 

Емоционална интелигентност е способността да разпознаваме емоциите си, усещането какво казват те, също и осъзнаването как емоциите ни  влияят на хората около нас. Интелигентните емоции се отразяват върху възприятието ни за другите, умението да разбираме как  се чувстват другите, това позволява да управляваме взаимоотношенията си по-ефективно.

Ако се погрижим за емоционалната си интелигентност ще бъдем по-здрави и по-успешни.

емоционална интелигентност

 

Медицината би трябвало да разглежда човека като едно цяло. Емоциите и чувствата са също част от това цяло. Не бива да се пренебрегват, защото те оказват влияние върху човешкото здраве.

Връзката „емоции-заболяване“ е двустранна, емоционалният фон може да ускори развитието на заболяване, а вече развито заболяване може да промени емоционалния фон, правейки човека по-раним и обидчив. 

Емоционалната интелигентност е способността за разбиране, използване и управление на собствените ни емоции по положителен начин за облекчаване на стреса, ефективно общуване, съпричастност с другите, преодоляване на предизвикателства и успокояване на конфликти. Емоционалната интелигентност  помага да изграждане по-силни взаимоотношения и успешност. Освен това може да ви помогне да се свържете с чувствата си, да превърнете намерението си в действие и да вземете информирани решения за това, което е най-важно за вас.

Вероятно познавате хора, които са академично блестящи, но въпреки това са социално неспособни и неуспешни в работата или в личните си взаимоотношения. Интелектуалните способности или вашият коефициент на интелигентност не са достатъчни сами по себе си, за да постигнете успех в живота. Емоционалната  интелигентност ще ви помогне да управлявате стреса и емоциите.

Ако не можете да управлявате емоциите си, вероятно не управлявате и стреса си. Това може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Неконтролираният стрес повишава кръвното налягане, потиска имунната система, повишава риска от инфаркти и инсулти, допринася за безплодие и ускорява процеса на стареене.

Първата стъпка към подобряване на Вашата емоционална интелигентност е да се научите как да управлявате стреса.

Неконтролираните емоции и стрес също могат да повлияят на психичното ви здраве, което ви прави уязвими към тревожност и депресия. Ако не сте в състояние да разберете, да се чувствате комфортно или да управлявате емоциите си, вие също ще се борите да създадете силни взаимоотношения. Това от своя страна може да ви накара да се чувствате самотни и изолирани и допълнително да изостри всички проблеми с психичното здраве.

Като разбирате емоциите си и как да ги контролирате, вие можете по-добре да изразите как се чувствате и да разберете как се чувстват другите. Това ви позволява да общувате по-ефективно и да изграждате по-силни взаимоотношения, както на работното място, така и в личния си живот.

За да включите своята емоционална интелигентност, трябва да можете да използвате емоциите си, за да вземете конструктивни решения относно поведението си. Когато сте прекомерно стресирани, можете да загубите контрол над емоциите си и способността да действате обмислено и подходящо. 

Можете да развиете своята емоционална интелигентност и с психотерапевтични техники с помощта на психолог, не се колебайте да потърсите професионална помощ, защото това ще повиши комфорта ви на живот.

Самостоятелни упражнения, които могат да помогнат за разбирането на емоциите и изграждане на емоционалната интелигентност, можете да намерите в Анима- мобилното приложение за упражнения за ума.

 

разочарование

Защо се разочароваме?

By Блог No Comments

 

Какво точно е разочарование? Може би, онова горчиво чувство, което усещаш след като не си постигнал това, което си очаквал, че ще се случи. Ужасното чувство, когато някой те е излъгал или те е обидил?  Всичко това, само заради, очакванията, нещата които ти си искал да се случат по различен от този начин.

И има ли нещо по-неприятно от това, сам да си случваш дискомфорта в живота, заради едни очаквания, които така и не се научи да не носиш със себе си винаги? А, дали е възможно да нямаме очаквания към другите?

 Както вече споменахме, разочарованието е чувството на неудовлетвореност, което следва провала от очакванията или надеждите за нещо, което очакваме да се случи. Подобно на съжалението,  се различава по това, че човек, който изпитва съжаление, се фокусира предимно върху личния избор, допринесъл за лошия резултат, докато човек, който изпитва разочарование, се фокусира върху самия резултат и именно той е  източник на психологически стрес.  Изучаването на разочарованието – неговите причини, въздействие и степента, до която индивидуалните решения са мотивирани от желанието да се избегне – е фокус в областта на анализа на решенията , тъй като разочарованието, заедно със съжалението, е една от двете основни емоции, участващи във вземането на решения.

Често типични реакции на разочарованието, са  гняв, отказ, загуба на самочувствие, стрес и депресия. Когато говорим за разочарование имаме предвид – фрустрация.

Фрустрацията е емоция, която се появява в ситуации, в които човек е блокиран да постигне желания резултат. Като цяло, когато постигнем една от целите си, се чувстваме доволни и винаги когато сме възпрепятствани да постигнем целите си, може да се поддадем на неудовлетвореност и да се почувстваме раздразнени и ядосани.

Но има разлика между гняв и фрустрацията и тя е, че фрустрацията е бавна, стабилна реакция, но гневът е бърз и агресивен . Фрустрацията е тиха емоция, която се натрупва вътре и не се проявява навън. В същото време гневът е по-експлозивна емоция, която не може да не бъде изразена вербално или физически.

 

Има ли отражения върху на личността на човек от фрустрацията?

Фрустриращите преживявания действат като по-голяма пречка за нормалното развитие на личността. Състоянието на фрустрация включва заплаха за личността. Чувството за сигурност е наранено, понижава се самочувствието на фрустрирания човек. Фрустрацията може да се прояви по много различни начини. Има много начини да забележите някой, който е разочарован. Хората, които са фрустрирани, обикновено стават раздразнителни и стресирани.

 

Защо имаме очаквания?

 Да имаме очаквания към другите е съвсем нормално, защото в живота ни, винаги са имали очаквания към нас, ние израстваме с това и съответно започваме да го приемаме, като норма. Най-често във връзките ни с другите се случва да имаме нереалистични и очаквания. Ако намалим очакванията към другите значително ще намалим разочарованията си , а това  ще ни помогне да се съсредоточим върху нашия собствен живот.

Очакваме всички да ни харесват!

Това е абсолютно невъзможна кауза, за това е добре да я приемем, като такава и да не си нагнетяваме излишно напрежение с това очакване. Спрете да очаквате, че останалите постоянно трябва да одобряват или харесват начина ви на живот или действията ви. В  отношенията с приятели е нормално да изслушаме всяко мнение на приятел без да се нуждаем от това, задължително да му се харесаме. Нямаш задължението да покриваш стандартите и изискванията на другите. Страхът от неодобрение, най-често се появява при хора с ниска самооценка. Всеки има право на собствено мнение, не  приемайте  мнението на другите  лично, а просто, като тяхна гледна точка. Бъдете себе си и следвайте вашият уникален път. 

 

Не очаквайте уважение от другите!

Това безсмислено очакване, често се появява при хора с несигурно поведение. Бъди уважителен към другите, но не го очаквай към себе си. Това, което даваш /уважението/ е по твой избор, не очаквай да ти отвръщат със същото. Уважавай себе си, пространството си, времето си и личността си!

 

Запази своята уникалност!

Не се обезценявайте и не губете своята уникалност, само заради това, да приличате на някого,  копието винаги си остава копие, бъдете оригинала!

 

Комуникирайте желанията си!

Казвайте какво искате директно и открито.Никой не може да гадае от какво имате нужда, какво ви наранява или за какво мечтаете. Често говорете за собствените си емоции и желания.

 

Не очаквайте от другите!

Не очаквайте, че някой друг ще се промени както вие искате. Това е често срещан проблем във връзките, вярването, че някой ще се промени както вие искате е не само нездравословно, но и егоистично, а в крайна сметка това може и да не е желано от другия.

Всеки може много лесно да се справи със своите очаквания, ако смени своята нагласа и гледна  точка.  Не изключвайте психологичната подкрепа, като опция. Упражнения за справяне можете да намерите в мобилното приложение Анима.

 

Приятно слушане!

ревност

Какво е ревност?

By Блог No Comments

Ревността е един от най-разпространените проблеми, в партньорските взаимоотношения, които се разглеждат в моята практика. Някои мои пациенти се оказват наистина погълнати от всяко движение на партньора си – както в реалния живот, така и в социалните мрежи. Съпругите разглеждат телефоните на съпрузите, съпрузите проследяват разходите на съпругите, всеки преглежда онлайн профилите на другия, търсейки някакви доказателства – за липса на лоялност, за измама или за това от което най-много се страхува. 

Със сигурност хората инстинктивно усещат, че ревността не е нито здравословна, нито полезна, но малко хора разбират какво всъщност е в основата на тези емоции. Много малка част от хората, търсят начин как да се освободят от тази емоция. На всички ни е известно, погрешното схващане, че ревността е мярка за любов, но истината е, че ревността има повече общо с човека, който я чувства, отколкото с човека, към когото се чувства.

Какво е ревност? 

Какво всъщност е ревността? Истина ли е, че който ревнува – обича?

Ревността е изключително неприятна емоция, която всеки изпитва в различни моменти от живота си. Мнозина се срамуват от тези чувства, защото ги приемат „като признак на незрялост“.

Ревността се заражда още в началото на живота ни и се изразява в съперничеството между братята и сестрите, децата несъзнателно правят съревнование помежду си за вниманието на родителя или се надпреварват за ценното място в скута на дядо си. Това са типични преживявания за ранното детско развитие.

 Малките деца са зависими от възрастните за своето оцеляване. Колкото повече любов и грижа усещат, толкова повече любовта и грижата ги кара да се  чувстват добре, а това са и  градивните елементи за емоционалното и интелектуално развитие. Когато вниманието на родителите е било разделено или насочено към друг човек, чиято нужда е била по-голяма, децата изпитват инстинктивен страх от загуба.

С годините и израстването, развиваме частите на мозъка си, които изпълняват рационални и по-абстрактни функции, повечето от нас разбират, че разделеното внимание на любим човек не означава, че не сме обичани. Въпреки това, ние не винаги реагираме на ситуации от рационална гледна точка. Често се случва, хората да  предпочитат някой друг пред нас, а нашите чувства на ревност са нормални и естествени, докато се движим през цикъла от човешки преживявания, които включват раздяла, разпадане на приятелства и всякакви хора, които получават предпочитано отношение спрямо нас.

Много е трудно да се отървем от ревността, поради простото чувство, че някой друг е получил любовта и вниманието, което ни принадлежи.  Често емоцията, която се поражда в такива моменти работи срещу нас, но е много трудно да я овладеем.

ревност
Защо изпитваме ревност?

Изследванията показват, че следните черти на човешкия характер са предпоставка за склонността на човек да изпитва ревностни чувства. Забележете, че говорим за черти на характера, а не за обстоятелства!

  1. Хората с несигурен стил на привързаност, които постоянно се страхуват, че ще бъдат изоставени или необичани.

 Ако вие или вашият партньор се вписвате в тази категория, най-добрият изход е да се уверите, че сте обичани и подкрепяни. Всъщност изследванията показват, че дори да си представите, че получавате подкрепа от любим човек, това кара несигурния човек да се чувства по-малко ревнив и да реагира по-малко остро в ситуации на ревност.

  1. Когато се страхувате, че партньорът ви е твърде добър за вас или като цяло твърде добър, може да избухнат ревниви чувства. Тук най-добрата противоотрова е да подкрепите собственото си самочувствие. Заемете се с ново хоби, търсете постижения в области, в които вече сте се доказали, и прекарвайте време с хора, които ви карат да се чувствате най-добре . 

Работата с огледало – където се гледате в собствените си очи в огледалото и повтаряте утвържденията за утвърждаване на самооценката – също е доказано, че облекчава чувството за ниска самооценка и малоценност.

  1. Тези, които смятат, че животът им зависи от партньора им, независимо дали финансово, емоционално или по друг начин, могат да имат склонност към ревниви чувства. 

Тук най-добрата контрамярка е да установите и укрепите чувството за независимост и компетентност, както и вяра в собствените възможности и в себе си. 

  1. Хората със склонност към тревожност, неврози, колебания в настроението и екстремни емоции също са склонни към ревност. 

За тези хора е изключително важно да се грижат за себе си, да получават лечение от терапевт и като цяло да се грижат за своето психично здраве. 

 

Изводът е, че проблемите с ревността са свързани с ревнивия човек, а не – в повечето случаи – с човека, към когото се изпитва ревност. Имайки това предвид, хората с ревниви партньори трябва да се уверят, че това не е тяхна вина – и да уверят партньора си в своята любов, ангажираност и привличане. Други неща, които могат да помогнат на връзка, изпълнена с ревност:

  1. Не крийте своите действия, приятелства и местонахождение. Не прикривайте телефона си и не заключвайте всичките си устройства, за да не допускате ревнивия партньор. Доколкото е разумно и все пак уважавайте  личното си пространство, споделете истината си с партньора си. По-добре е да бъдете на открито и да решавате всички проблеми, които възникват със състрадание и откровеност.
  2. За ревнивия партньор подслушването е порочен цикъл на обратна връзка, при който колкото повече търсят, толкова повече намират – и толкова по-подозрителни стават. Ако знаете, че имате склонност към ревност, не се угаждайте на желанието си да следите всичко, което прави партньорът ви. Признайте, че това няма да помогне, а само ще нарани вас и човека, когото обичате.
  3. Общувайте. Без упреци или гняв споделяйте чувствата си с партньора си. Кажете му, че се чувствате ревниви и обсъдете как да намерите решение. Всяка ситуация е различна, така че не забравяйте да потърсите резултат, който работи най-добре и за двама ви.

 

И накрая, в някои случаи чувствата на ревност всъщност са знак, че нещо не е наред. Например партньорът ви има афера или връзка, която нарушава вашата интимност, чувствата на ревност могат да ви помогнат и да ви мотивират да се изправите срещу партньора си и да проведете сериозна дискусия, но ако не можете да постигнете споразумение, решението е да не водите чести токсични спорове.

По-скоро може да е време да прецените дали партньора ви уважава вашите нужди и чувства и дали искате да продължите тази връзка.

Много често обаче, ревността не е димящ огън, а взривоопасна граната. Важно е да я обезвредите, преди да причини щети на всички участници. За щастие, с правилните инструменти можете да се справите. В мобилното приложение АНИМА, има категория наречена –  Взаимоотношения, упражненията в тази категория могат да помогнат за справяне с чувството на ревност и с други емоционални състояния, които биха могли да развалят комфорта на живота ви!

вредни навици

Вредни навици, които не знаем, че са вредни

By Блог No Comments

Не можем да отречем, че всички имаме вредни навици, но имаме и такива които не знаем, че са лоши и тайно и трайно прекъсват нишката на щастието ни и здравословните отношения със света около нас. Също така, тези вредни навици могат да повлияят на нашето здраве по много лош начин не само в краткосрочен план, но и в дългосрочна перспектива.

  Има много навици, за които знаем, че са лоши за нас, докато има много, които дори не знаем, че са лоши, но навреждат на здравето ни. Ето няколко от тях, които всяват ужасен хаос в живота ни, а е и добре незабавно да спрем да ги следваме и да направим живота си по-позитивен, по-здрав и по-щастлив. 

 

Недостатъчен сън

 Често хората пренебрегват потребността от достатъчно количество и качество на съня. Истината е, че честото недоспиване носи след себе си редица вреди, не само за здравето ни, а и за изпълнение на задачите ни поради трудната фиксацията на вниманието на следващият ден. Ако спите по-малко от шест часа за дълъг период от време, има големи шансове да отслабите имунитета си и други телесни процеси. Когато имунитетът ви е слаб, е слаба и способността на тялото ви да произвежда борци с микроби, което го прави по-податливо на инфекции и заболявания. Способността на тялото ни да се бори с тях също е силно засегната. Затова се препоръчва човек да спи поне 7 до 8 часа всеки ден, това е от съществено значение за поддържане на добро здраве. 

Ново изследване показва, че химична реакция в мозъка кара хората, които не си доспиват, да ядат повече, при това най-вече нездравословни храни.

Недоспиването може да се изрази в излишни килограми, и въпреки диетите – в затлъстяване. Системното недоспиване води до постепенно повишаване на кръвното налягане, не е изключено и развитие на диабет. Причината за тази тежка последица е продуцирането на повече инсулин при хронично недоспиване, тъй като глюкозата в кръвта се повишава поради невъзможността да бъде добре усвоена. Натрупаният излишен инсулин причинява натрупване на мазнини, човек напълнява и е изложен на сериозен риск от хипертония. Недоспиването нарушава и глюкозния толеранс, което си е сериозна предпоставка за диабет. 

Кожата повяхва и губи свежестта си, очите не светят, косата цъфти. Животът на хората, които не си доспиват, намалява поне с десет години.

 

инсомниа

Негативните мисли

 

Истината е, че негативното мислене води към живот, който е едновременно посредствен и не носи удовлетворение. Ако искате да използвате напълно потенциала си, трябва да излезете от затвора на негативното мислене, в който сами сте се вкарали. Ако искате да промените обстоятелствата около вас, трябва да промените начина, по който мислите. Колкото повече позволяваме на негативните мисли да ни завладеят, толкова повече негативността се прокрадва в душата ни и позволява на песимизма да се превръща в част от нас. 

 

Лъжа

Колкото по-откровен е човек с хората около себе си, толкова по-здрав и щастлив е той. Това не е просто моралистко твърдение, а напротив – научно доказан факт от водещи специалисти по света.

Нещо повече – стресът от лъгането намалява броя на белите кръвни телца в тялото, което впоследствие става причина за главоболие, болки в кръста, дисменорея и репродуктивни проблеми. Когато човек лъже, неговото здраве се влошава. Основната причина за това е, че се отделя кортизол, известен също и като хормона на стреса, при който човек се напряга и се наблюдава покачване на кръвното налягане, учестяване на пулса и безпокойство.

 

Липса на  секс

Когато не правите секс няколко дни и дори месеци, вие се лишавате от всички предимствата, които носи  той. Ниското либидо може да се дължи на различни причини като работа и стрес, но престоят толкова дълго може да означава, че нещо не е наред със здравето ви. Това може да включва недостатъчно активна щитовидна жлеза, хормонален дисбаланс или дори високо кръвно налягане. По време на оргазъм, кръвта се превръща в един хормонален коктейл, който подмладява всички клетки на тялото. Резултатът е намаляване на вредните ефекти от външната среда върху организма ви. Ендорфините, които се отделят в процеса на секс, са близо до състояние на еуфория. Това пък допринася за отпускане на тялото. Хормонът окситоцин, който се освобождава по време на оргазъм, причинява сънливост, което пък прави съня ви много по-дълбок и качествен. Няма как да не се съгласите, че сънят след секс е много по-сладък и по-приятен, което пък означава, че на сутринта ще се чувствате отпочинали и щастливи.

Също така сексът стимулира регенеративните процеси и активира производството на колаген. 

 

нездравословна връзка

Да останеш в нездравословна връзка

Ако смятате, че връзката ви,  не ви носи щастие, имате причина да се замислите дали да продължитеимате, най-добре е да излезете от нея. Когато останете във връзка, която не е толкова възнаграждаваща, колкото очаквате да бъде, вие вреди на здравето си повече, отколкото си мислите. Това ви причинява стрес и това може да има много въздействия върху тялото ви, като например понижен имунитет и високо кръвно налягане. 

 

Очакванията от другите

Претенциите, изискванията и очакванията от другите, са сигурен начин за фрустрация. Това е защото никога няма как да се случи, другите да отговарят на сто процента на нашите очаквания .

Ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш!

В мобилното приложение Анима, има записи, които могат да ви помогнат да се освободите от вредни навици, също така има записи с които можете  да работите с емоциите си в посока комфортен живот!

 

 

паник атака

Паник атаки

By Блог No Comments

Изпитвали ли сте някога внезапен прилив на непреодолимо безпокойство и страх? А, може би някой ваш близък се е чувствал така, а на вас ви е било трудно да разберете какво точно му се случва. Добре е да знаете за пристъпите на паника, включително за симптомите и лечението, за да сте полезни в такива ситуации, защото някои от нашите страхове  се формират тогава,  когато  ни липсва достатъчно информация,  в такива случаи нашият мозъка започва да търси рационален отговор за случващото се и започва да режисира сценарии, които в повечето случай са негативни. 

В такива случаи тялото реагира на тези мисли, защото мозъка не може да разпознае истинската от лъжливата информация за опасност и така се зараждат симптомите, защото сигналите за опасност се изпращат от мозъка на цялото тяло и то реагира.

Колкото по-добре разбираш какво точно се случва по време на паник атака, толкова по-лесно е да спреш да  се страхуваш от нея, да намалиш влиянието й върху себе си и да увеличиш качеството на жовота си. Хората са склонни да преувеличават, когато им липсва информация и да си съчиняват собствени негативни сценарии или да обличат в мистерия това, което не разбират.

Първо трябва да отбележим, че страхът и паниката са полезни еволюционни защитни системи, които ни предпазват, като ни сигнализират когато около нас има опасност, но  в  случай че не съществува такава, а в същия момент тревожността е много силна, е налице пристъп на паническа атака.

паник атака

 

Какво всъщност представлява паник атака?

 

Симптомите на пристъпа са внезапен, силен страх или дискомфорт, ускорен пулс, учестено дишане и въпреки учестеното дишане,  човек има усещане за задух.  Това е защото дишането се учестява и вдишания въздух е точно толкова малко, колкото е и издишания такъв.

Понякога в пристъп на паника е възможно човек да се почувства рязко зле, сякаш му се вие свят и го обливат топли или студени вълни. Често настъпва и чувството за изтръпване на крайниците, силна болка или дискомфорт в гърдите. Когато преминава през паническа атака, човек има чувството, че е изгубил напълно контрол над ситуацията, а всички тези физически симптоми, които усеща в тялото си, го карат да изпитва силен страх, и усещане, че нещо много лошо ще се случи. 

Тези симптоми карат хората, преживяващи паник атака, погрешно да вярват, и да се страхуват, че преживяват сърдечен пристъп инсулт или инфаркт или че умират. 

 

За това е много важно да отбележим,  въпреки че паник атаките безспорно са изключително неприятни и могат да бъдат много плашещи, сами по себе си, те не са опасни и не застрашават живота на човек. По-скоро са защитен механизъм, който освобождава на порции натрупаното напрежение, понякога дори точно в тези моменти, когато човек има възможност да си почива.

 

Сигурно се чудиш какво причинява паник атаките и как човек би могъл да ги избягва.  

 

Паническите пристъпи могат да се появят неочаквано по време на спокойно или тревожно състояние, което ги прави непредсказуеми. Обикновено, паническата атака достига своя пик за около десет минути или по-малко, след което започва да отшумява. Може да се появи еднократно, въпреки че много хора изпитват повторни епизоди. 

Повтарящите се панически атаки често се предизвикват от такава ситуация, която причинява стрес  или е предизвикала паническа атака в миналото. Възможно е да се случи, например, когато човек преминава през много оживена улица, намира се в превозно средство  или пък просто се намира на мястото, на което последно е получил паник атака. Обикновено ситуациите, които причиняват паника са тези, при които човек се чувства застрашен и неспособен да се измъкне лесно от средата, в която се намира, което задейства реакцията на организма за “борба или бягство”. 

 

Често в състоянието на паник атака се случва, човек да изпита деперсонализация и дереализация, това са усещания, които нагнетяват още повече тревожност, тъй като са необясними, странни, и човека който ги изпитва започва да се страхува за психическото си здраве, един от големите страхове в тези моменти, е страха на човек да не полудее, имате ли този страх, това е сигурен симптом, че имате паническа атака.

В тези моменти, човек се чувства много объркан, има усещането, че сякаш всичко се случва като на сън или пък е в сцена на филм, над която той самият няма контрол. Възможно е зрението да се замъгли, да се намали периферното зрение и това да доведе до така нареченото “тунелно зрение”. 

 

Това объркващо изживяване, заедно с внезапния силен страх от съпровождащите физически симптоми,  блокира разума и пречи на съзнанието да намери механизъм за справяне с моментната ситуация. Човек се чувства неспособен да се измъкне от ситуацията и да намали внезапно настъпилия страх. Получава се ефектът на снежната топка – ситуацията бързо се променя, а загубата на контрол причинява още повече страх.

 Една паник атака може да продължи само няколко минути, но ефектите от преживяването могат да оставят траен отпечатък върху емоционалното състояние на човек. Споменът за силния страх и ужас, които човек изпитва по време на паник атаката, може да повлияе негативно върху самочувствието му и да причини сериозни смущения в ежедневието и начина му на живот. Възможно е тревожността да се засили и човек да е напрегнат дори и между пристъпите на паника. Това напрежение произтича от страха от бъдещи панически атаки, или така наречения “страх от страха”. 

 

Добрата новина е, че независимо от силата им, паническите атаки са лечими, диагнозата се нарича паническо разстройство, а за адекватна професионална помощ е необходима консултация с клиничен психолог или психиатър.

 

Екипа на Анима създаде Анима аудио терапия за справяне с Паническите пристъпи, която ще ти бъде от помощ независимо дали избираш да се справиш сам или с помощта на специалист.

В терапевтичната серия, упражненията  имат  последователност, а условието е, да се изпълняват всеки ден, докато имаш усещането, че пристъпите могат да се върнат. 

За да усетиш ползата от тези практически упражнения  е необходимо да ги правиш, а не само да ги слушаш, упражненията следват специфична логика и имат за цел да ти помогнат да се справиш с тези състояния, но важното е да изпълняваш инструкциите, а не само да слушаш записа.

С практикуването на  упражненията, ще усетиш, как симптомите на паника постепенно  намаляват и как се възвръщат увереността ти и комфорта ти на живот. 

 

тревожност

Тревожни разстройства

By Блог No Comments

Тревожните разстройства се различават от нормалното чувство на нервност или безпокойство и включват прекомерен страх, който обикновено е ирационален. Най-често тревожното разстройство и чувството на тревожност не изчезва, а се влошава с времето.

Повечето хора са преживели ситуации в които са се чувствали претоварени от работа, лични проблеми или може би дори са изживели кризисни моменти. Тези ситуации могат да доведат до стрес или безпокойство, а почти всеки изпитва такива чувства в даден момент от живота си. 

Тревожността е нормална емоция, но когато е непрекъсната, това може да засегне индивида емоционално, както и физически, дори да причини сериозни здравословни проблеми.

тревожност

Какво е тревожността ?

Докато нормалният стрес може да накара индивида да се страхува от опасен обект, животно или ситуация, човек с тревожност изпитва страх и избягва обекти или ситуации, които представляват малка или никаква опасност. Тревожните разстройства се различават от нормалното чувство на нервност или безпокойство и включват прекомерен страх, който обикновено е ирационален.

Видове тревожни разстройства

За хората с тревожно разстройство, чувството на тревожност не изчезва, а се влошава с времето. Симптомите могат да попречат на ежедневните дейности като продуктивност на работа, училище и взаимоотношения. Има множество категории тревожни разстройства, включително генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство и различни разстройства, свързани с фобии. Всеки тип идва със свои собствени уникални страхове и симптоми.

Генерализирано тревожно разстройство

Хората с генерализирано тревожно разстройство проявяват екстремна тревожност, която се появява почти ежедневно в продължение на най-малко 6 месеца. Тревожността може да бъде предизвикана от  различни сфери, социални взаимодействия и обстоятелства от ежедневния живот. Генерализираното тревожно разстройство може да причини значителни трудности в социалните взаимодействия, училище и работа.

Симптомите на генерализирано тревожно разстройство включват:

  • Контрол и чувство на безпокойство
  • Лесно изтощение, физическо и психическо
  • Избухливост или раздразнителност
  • Болки в мускулите 
  • Трудност при концентриране
  • Проблеми със съня

Социално тревожно разстройство

Хората със социално тревожно разстройство имат общ силен страх от социални ситуации, в които могат да се засрамят. Те се тревожат, че действията, свързани с тяхната тревожност, ще бъдат гледани негативно от другите, което ги кара да се чувстват неудобно. Тази загриженост, често кара хората със социална тревожност да избягват обществени места или социални събития.

Хората със социално тревожно разстройство могат да изпитват страх от следното:

  • Затворени пространства
  • Широки открити пространства
  • Публичен транспорт
  • Да бъдат на многолюдни места
  • Да остават сами в дома си

Обсесивно – компулсивното разстройство

Хората с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) може да имат загриженост или психично лично задължение към определена задача. Тези натрапчиви мисли и пориви, или повтарящи се поведения, обикновено са извън контрола на индивида и засягат неговата работа, училище и взаимоотношения. Обсесивно-компулсивното разстройство не е същото като да имате нервни навици като гризане на нокти. Обсесия е например, когато човек мисли, че ще бъде изложен на риск от нараняване, ако не облича дрехите си в определен ред всяка сутрин. такива компулсивни навици могат да включват завъртане на ключалката на вратата няколко пъти или превключване на ключа на осветлението определен брой пъти, всеки път.

Тези симптоми могат да включват:

  • Необходимост от перфектен ред
  • Страх от загуба на нещо
  • Страх от микроби или болест
  • Страх от нараняване на себе си или на другите
  • Прекомерно почистване на част от тялото
  • Многократно броене на предмети и проверка на неща като проверка на ключалките на вратите или дали са изключени електрическите  уреди

Посттравматично разстройство

Посттравматичното стресово разстройство е сериозно и потенциално неработоспособно състояние, което може да възникне при лица, които са преживели или са били свидетели на травматични събития. Някои примери за тези травматични събития включват:

  • Природно бедствие
  • война
  • Сериозен инцидент
  • Терористичен инцидент
  • Внезапна смърт на любим човек
  • Нападение или изнасилване

Повечето хора, които преживяват тези ситуации, се възстановяват от тях въпреки това, но хората с това разстройство продължават да бъдат силно засегнати от депресия и тревожност в продължение на месеци или дори години след събитието.

Симптомите могат да включват:

  • Лесно се стряскаш или се плашиш
  • Често преживяваш травматичното събитие
  • Избягваш  места, дейности или хора, които  напомнят за травматично събитие
  • Имаш безнадеждни мисли за бъдещето
  • Чести кошмари от травматични събития
  • Проблеми със съня и концентрацията
  • Раздразнителност, гневни изблици и агресивно поведение

 

тревожностПаническо разстройство

Хората с паническо разстройство преживяват внезапни и повтарящи се панически атаки, които обикновено продължават няколко минути или повече. Паник атаките се случват от страх за загуба на контрол, дори когато няма реална опасност от това. Физическото усещане, което пациентите имат  от  паническата атака се сравнява с усещането за сърдечен удар.

Хората с паническо разстройство често се опитват да предотвратят бъдещи пристъпи на тревожност, като избягват места, ситуации или поведение, които свързват с пристъпите на паника. Човек с паническо разстройство може да се обезсърчи, защото не може да изпълнява обичайните си ежедневни действия като ходене на работа, пътуване до магазин за хранителни стоки или дори шофиране. Лечението може да помогне на хората  да спрат паническата атака или да я преживяват по-леко.

Симптомите на тревожност при паническо разстройство могат да включват:

  • Треперене или тремор
  • Усещане за неизбежна гибел
  • Усещане за извън контрол
  • Недостиг на въздух, чувство на задушаване
  • Ускорен сърдечен ритъм и изпотяване

Специфични фобии

Фобията е силен страх или отвращение към конкретни обекти или обстоятелства . Въпреки че някои ситуации могат да обяснят ирационалните страхове, индивид със специфично фобийно тревожно разстройство има ниво на страх, което не съответства на действителната опасност, причинена от ситуацията или обекта.

Симптомите на специфични фобии могат да включват:

  • Ирационално или прекомерно безпокойство за предмет или ситуация, от която се страхува
  • Избягване на опасен обект или ситуация
  • Силно безпокойство при изпадане в опасна ситуация
  • Недостиг на въздух
  • Изпотяване и повишена сърдечна честота

Честите фобии включват страх от полет със самолет, височини, специфични животни, гледка на кръв или звук от изстрели.

Дългосрочни тревожни разстройства

Други видове тревожни разстройства се развиват и остават с индивида за дълъг период от време. Много от дългосрочните видове тревожност започват в детството и продължават в зряла възраст.

Примери за дългосрочни тревожни разстройства включват:

  • Агорафобия – страх от пристъп на паника на обществено място, където бягството би било неудобно или трудно.
  • Тревожност поради общо медицинско състояние – обикновено се развива във връзка със заболявания 
  • Генерализирано тревожно разстройство
  • Обсесивно-компулсивното разстройство
  • Паническо разстройство
  • Посттравматично стресово разстройство 
  • Социална фобия, наричана още социално тревожно разстройство
  • Специфични фобии

Причини за тревожни разстройства

Тревожните разстройства могат да бъдат предизвикани от житейски опит, като травматични събития, но генетичната обремененост, също може да бъде фактор. За някои хора тревожността може да е свързана с основни здравословни проблеми.

За някои хора тревожността може да бъде свързана с основен здравословен проблем като сърдечни заболявания, диабет, злоупотреба с наркотици , синдром на раздразнените черва, отказ от алкохол или наркотици и проблеми с щитовидната жлеза.

Въпреки че има много връзки с тревожността, изследователите не знаят точно какво причинява разстройството при индивид. Подобно на много форми на психично заболяване, те се разклоняват от комбинация от химически промени в мозъка, както и стрес от околната среда и генетика.

Симптоми на тревожни разстройства

Лице, което страда от тревожни разстройства, ще изпита учестено сърцебиене и дишане,  изпотяване, стягане в гърдите, трудност  да си поеме дъх. Съществува биологична верижна реакция, която възниква, когато се сблъскаме със стресово събитие или потенциални стресови фактори.

Други физически симптоми включват:

  • Световъртеж
  • Главоболие
  • Безсъние
  • Стомашно-чревни проблеми
  • умора
  • Мускулна треска
  • Често уриниране

Психологическите симптоми на тревожност включват:

  • Чувство на безпокойство и раздразнителност
  • Чувство на напрежение или срам
  • Ирационални чувства на страх
  • Изпитване на натрапчиви мисли

Статистика на тревожните разстройства

    Според Световната здравна организация 1 от 13 души по света страда от тревожност.Тревожните разстройства са най-честите психични разстройства в света, като най-често срещаните видове тревожни разстройства са специфична фобия и социална фобия. Тревожните разстройства засягат 40 милиона възрастни на възраст 18 и повече години, или около 18% от населението всяка година.

Паническото разстройство е по-разпространено при жените, отколкото при мъжете и често се появява в късните тийнейджърски или ранните години на зряла възраст. Приблизително 7,7 милиона души на възраст 18 и повече години страдат от посттравматично стресово разстройство.

Наличната статистика за тревожност ни казва, че само около една трета от страдащите от тревожни разстройства търсят професионално лечение на тревожност , въпреки че разстройствата са категорично лечими.

Кой е изложен на риск от развитие на тревожно разстройство?

Както генетичните, така и факторите на средата допринасят за риска от развитие на тревожно разстройство. Рисковите фактори могат да варират от един тип тревожно разстройство до друг, въпреки че има някои общи рискови фактори за тревожни разстройства, те включват:

  • Срамежливост в детството
  • Психични заболявания при биологични роднини
  • Травми или излагане на стресови събития
  • Медицински или физически състояния като проблеми с щитовидната жлеза или сърдечни аритмии
  • Употреба или злоупотреба с наркотици или алкохол

Тревожните разстройства засягат близо 40 милиона възрастни всяка година, но тези състояния са лечими. Научете за видовете, причините и симптомите на тревожните разстройства. Ако вие или близък човек се нуждаете от помощ или помощ при лечението, можете да потърсите професионална помощ при психолог или психиатър. 

Митове и истина за щастието

By Блог No Comments

“Колкото по-малко очаквате от другите,  толкова по-щастливи ще сте!”

Какво е щастие?

Предпоставен хоризонт,  хипотетичен конструкт или въздух под налягане? Обикновено, психолозите пишат статии за него, поетите го увековечават в своите произведения, а децата го намират във фунийка сладолед.

Според уикипедия, щастието е текущото преживяване на усещане за емоции като удоволствие или радост.

Даниел Канеман дефинира щастието като „ това, което преживявам тук и сега “.

Соня Любомирски описва щастието като „ изживяване на радост, задоволство или положително благополучие, съчетано с чувството, че животът на човек е добър, смислен и струващ. “ 

 

​​​​А какво всъщност е щастието?

 

Щастието е наелектризиращо и неуловимо състояние. Философи, теолози, психолози и дори икономисти отдавна се стремят да го дефинират.  Нещо повече от просто положително настроение, щастието е състояние на благополучие, което включва добър живот, с чувство за смисъл и дълбоко задоволство.

Чувството на радост има и своите предимства за здравето. Все повече изследвания показват също, че щастието може да подобри физическото здраве, чувствата на позитивност и удовлетворение изглежда са от полза за сърдечно-съдовата система, имунната система, нивата на възпаление и кръвното налягане. Щастието дори е свързано с по-дълъг живот, както и с по-високо качество на живот и благополучие.

 

Понякога мислили ли сте, че щастието ви зависи от някои предпоставки? Съществуват много митове за щастието, те възпрепятстват истинското щастие, не ви позволяват да бъдете щастлив човек или да осъзнаете, че сте щастлив човек. 

 

Ето някои от най-често срещаните митове за човешкото щастие, от които е добре да се избавим:

 

 “Ще бъда щастлив, ако…”

 

  Постоянното очакване да сме щастливи, когато нещо, което сме си наумили да се случи, ни пречи да се насладим на момента, пречи ни да сме тук и сега и да усетим приятните моменти, които ни се случват.

Например: Някой смята, че ще бъде щастлив след като завърши образованието си, друг смята, че новата работа ще му донесе радост, някои дори планират своето щастие, започвайки от понеделник или от първия ден на новата година.

Причините щастието още да не “идва” не е в това, че времето още не е настъпило, а че сте в състояние на очакване.

Истината е, че щастието не зависи от времето и този мит може безопасно да бъде изключен от живота ви. Разберете, че в настоящето,  “тук и сега” сте щастлив човек, който просто не го забелязва или не желае да го забележи.

 

“Ще бъда щастлив, ако съм богат”

 

 Щастието не зависи от финансовата стабилност, факт е, че финансово обезпеченият човек има повече възможности, но от това не зависи щастието! Истински щастливи са хората, които са успешни, които са постигнали нещо сами. Защото, щастието е предпоставен хоризонт на очакване, който ние достигайки изпитваме удовлетворение.

 

 ”Щастието ми, не зависи само от мен ” 

 

Щастието трябва да бъде вътрешно чувство, състояние на душата.

Ако сте нещастни дълбоко вътре в себе си, тогава временното чувство на щастие от външни обстоятелства, може да ви прави само временно щастливи. Затова работете върху себе си и престанете да мислите, че обстоятелства и хората ви пречат да бъдете щастливи.

 

“ Ще бъда щастлив, ако имам спокойствие”

  Всеки ден хората се борят със стрес, проблеми, страхове и тревоги, често се заблуждават, че колкото по-малко проблеми имат, ще станат щастливи. За съжаление няма как да си решим всичките проблеми и те да не съществуват, но можем да променим отношението си към тях. За целта – разглеждайте проблема като временно събитие, мечтайте по-често, запишете своите цели и концентрирайте вниманието си само върху тях. Намерете това, което е наистина важно за вас и това, което ви носи чувство на радост, свобода и удовлетворение. 

 

”Щастливи сме, когато правим другите щастливи!”

В основата на човека стои алтруистичното желание да не сме егоисти и да бъдем щедри. Звучи прекрасно на думи, но тук има едно опасно минно поле, ако превърнем даването на другите в начин да извличаме лично щастие създаваме една особена зависимост. В крайна сметка, ако не направим другите щастливи с нашето „даване”, което се случва доста често, нашата радост се стопява за секунди. 

”Щастието ни, е цел номер едно!”

Ако живеем, за да постигнем това състояние на безметежно щастие, за което имаме предварително изградена представа, рискуваме да си навлечем голяма доза разочарование. Всъщност много често когато хората са наистина щастливи, те дори не си губят времето да дават конкретно название на състоянието си, защото това не е важно в този момент. Това е момента, в който сме твърде  заети да го изживеем. И точно това е разковничето. Има много начини да бъдем щастливи, но едно е сигурно – щастието идва не когато го преследваме, а когато му позволим да се случи!

Щастието не е универсално за всички, всеки от нас има различно разбиране за това какво е щастието. И точно това е прекрасно! Няма по-хубаво нещо от това сърцето на всеки от нас да вибрира на честотите на радостта.